PŘEDČASNÁ MENOPAUZA = PŘECHODNÁ MENOPAUZA

11.01.2022

Mnoho žen slyšelo od svého gynekologa diagnózu PŘEDČASNÁ MENOPAUZA. Zní to až strašidelně, zvláště ženám, které se teprve rozhodly pro přivítání miminka do svého života. Tato diagnóza může být ale šok pro každou ženu a lékaři ji čím dal častěji sdělují i velmi mladým ženám kolem dvaceti či třiceti let.

Předčasnou menopauzou neboli předčasným ovariálním selháním označují lékaři stav, kdy se sníží produkce ženských pohlavních hormonů před čtyřicátým rokem věku ženy. S tím jsou spojené velmi významné projevy, jako je nepravidelný menstruační cyklus, případně zastavení menstruace, návaly horka, noční pocení, vaginální suchost, snížené libido, nespavost, únik moči, náladovost, emocionální výkyvy a mnoho dalších. Všechny tyto projevy značí hormonální nerovnováhu. Lékaři tento stav často považují za definitivní a řešením je pro ně hormonální substituční léčba.

Ze své praxe si dovoluji tento stav označit jako PŘECHODNÝ, tedy řešitelný. 

Když žena přestane v plodném věku menstruovat, tělo dává jasnou informaci, že je toho na něj moc, že není v tento moment připraveno na těhotenství. Ale není třeba zoufat, naopak vzít tuto informaci od těla jako dar a začít měnit ve svém životě to, co ženě způsobilo, že je toho na její tělo moc. Je to tak trochu detektivní práce a hlavně je třeba chtít. Ucítit tu touhu ke změně. A rozhodnout se.

A teď už se dostávám k Hormonální józe pro ženy podle Dinah Rodrigues. To je za mě doporučení číslo jedna, naučit se sestavu a začít pravidelně cvičit. Hormonální jóga pomáhá optimalizovat hormonální hladiny a navracet hormonální rovnováhu. A také ukazuje další cesty. Podporuje tu touhu k detektivní práci. A najednou se začnou otevírat obzory a ukazují se nové cesty. A pak už je na každé ženě, kterou cestou se vydá.
Vnímejme své tělo jako dar, jako zdroj informací o nás, našem životě a našich vztazích 

Oficiální kazuistika od Dinah Rodrigues:
PŘEDČASNÁ MENOPAUZA, SNÍŽENÁ HLADINA ESTROGENU, VLIV STRESU
Žena, věk 39 let a 9 měsíců

Předčasná menopauza (12 měsíců bez menstruace) 

Osobní stav: 

Velmi vystresovaná osobnost se sklonem k přehnaným reakcím

Naštvaná a nespokojená

Přitěžující okolnosti: Přehnané tělesné cvičení

Hladina estrogenu: 13,2 pg/ml

Užívala hormonální substituční léčbu (léky), měla jednu menstruaci, ale hladina estrogenu zůstala nízká

Symptomy:

Stále bez menstruace

Velmi silné návaly horka - intenzita 3

Migrény (užívala léky) - intenzita 2

Suchost sliznice v urogenitální oblasti - 2

Podrážděnost - 2


1. měsíc 

Ukončení hormonální substituční léčby

Zahájení Hormonální jógové terapie - cvičila 30krát za měsíc

2. měsíc

Hladina estrogenu: 79,0 pg/ml

Symptomy: Menstruace, aniž by užívala léky

Suchost sliznic v urogenitální oblasti - 1

Návaly horka - intenzita 1

3. měsíc

Prožila dlouhodobější stresující období v práci a její hormonální hladina poklesla na počáteční úroveň 13,6 pg/ml
U této ženy snižovaly její hormonální hladinu dva faktory: Prožívala velký stres a byla zlostná a naštvaná. Dříve se také věnovala nadměrné fyzické aktivitě (plavala 900m denně)


Dokonce i přes tyto nevhodné návyky dosáhla pomocí každodenního cvičení hormonální jógy vynikajících výsledků - zvýšení hladiny hormonů o 498 %.  Avšak v důsledku negativního působení stresu poklesla její hormonální hladina zpět na původní úroveň 13,6 pg/ml.

Zdroj: kniha Dinah Rodrigues: "Hormonální jógová terapie"