SYNDROM POLYCYSTICKÝCH VAJEČNÍKŮ

11.01.2022

Gynekologické onemocnění, které je způsobeno nadbytečnou produkcí mužských pohlavních hormonů. Jedná se o nejčastější endokrinologický problém u žen v produktivním věku, jehož následkem bývá neplodnost. 

Nemoc se zpravidla projevuje: zvýšenou tvorbou akné, nadváhou, nepravidelnou menstruací, nadměrným růstem ochlupení (jež se objevuje na místech, která jsou v tomto ohledu typická pro opačné pohlaví), anovulačními cykly. Ale i velmi štíhlé ženy, které netrápí akné, mohou mít diagnostikován syndrom polycystických vaječníků na základě nepravidelné menstruace a anovulačních cyklů. 

Jedná se o nejčastější endokrinologické onemocnění, které v různých formách postihuje 6 až 20 % žen. Tělo v jejich případě produkuje nadměrné množství mužských hormonů, především testosteronu, což má za důsledek absenci menstruace. (Zdroj: www.zdravi.euro.cz)

 Hormonální jóga podle Dinah Rodrigues je metoda, která pomáhá tento problém řešit.

 Kazuistika: 

"Menstruaci jsem poprvé dostala poměrně brzy - už v 11 letech a měla jsem ji velmi nepravidelnou až úplně vymizela. Od 13 let jsem ji měla jen po injekcích a po prášcích - nejdříve Provera, pak hormonální antikoncepce. Když jsem antikoncepci vysadila, menstruaci jsem neměla. Zároveň mi nový gynekolog zjistil polycystické vaječníky. Otěhotněla jsem po stimulaci vaječníků a bohužel v pátém měsíci potratila. Dozvěděla jsem se o hormonální jógové terapii, přečetla jsem si na webových stránkách zdravotní problémy lektorky HJT, které byly velmi podobné mým, přestala jsem brát hormony a přihlásila se na kurz HJT. Sestava mě velmi zaujala, je dynamická a zabere pouze 30 minut. Zároveň jsem pro její cvičení měla velkou motivaci. Cvičím ji až na pár výjimek každý den. Po dvou týdnech cvičení jsem byla na ultrazvuku a gynekolog mi řekl, že mám polycystický už pouze jeden vaječník. Předtím říkal, že PCO vyléčit nijak nejdou. A včera jsem dostala menstruaci (bez jakýchkoli prášků, po 2měsících cvičení). Mám obrovskou radost a HJT každé ženě, která má podobné problémy, doporučuji a děkuji za HJT." 

Jak se sestavu Hormonální jógy naučit? 

PREZENČNÍ KURZY:

ON-LINE KURZY 

21 DNÍ S HORMONÁLNÍ JÓGOU - NOVÝ KONCEPT ON-LINE VÝUKY

S láskou

Adéla Bavlšíková